Delavnica: Živeti prisotno
Lara Pirc
Dogodek bo potekal v četrtek, 10. oktobra 2024, ob 18.45 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani.
Čuječnost (angl. “mindfulness”) je smer filozofije in prakse, ki temelji na usmerjanju pozornosti k temu, kar obstaja v sedanjem trenutku.
Pomaga nam razvijati sprejemanje sebe in sveta okrog sebe, točno takšnega, kakršen je – odprto, radovedno ter brez presojanja. Takšen pogled na situacije nam odpira možnosti za novo in drugačno odzivanje, ki ne izhaja iz utrjenih vzorcev vedenja in ukoreninjenih prepričanj, pač pa vzklije iz trenutne situacije, iz tukaj in zdaj.
Čuječnost je sposobnost, ki jo razvijamo s prakso. Raziskave kažejo, da redna praksa čuječnosti pripomore k boljši kvaliteti življenja, obvladovanju stresa, izboljšanju uravnavanja čustev, premagovanju depresivnosti in tesnobe, izboljšanju kvalitete pozornosti in koncentracije, odpravljanju težav s spanjem, zmanjševanju kroničnih bolečin ter preprečevanju izgorelosti. Poleg tega nam čuječnost pomaga bolje razumeti sebe in druge ter ohranjati kvalitetnejše medsebojne odnose.
Vabljeni na delavnico o čuječnosti, kjer bomo skozi pogovor in prakso ozaveščali, kje morda že uporabljamo čuječnost v vsakdanjem življenju in kako lahko svojo dnevno prakso še okrepimo. Spoznali se bomo z osnovnimi vodenimi vajami čuječnosti in se podali na pot raziskovanja svojega doživljanja in prisotnega bivanja.
Dogodek bo potekal v četrtek, 10 10. 2024, ob 18.45 na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani (Aškerčeva cesta 2, Ljubljana).
Kdo bo z nami?
Lara Pirc
Lara Pirc je po izobrazbi psihologinja, po poklicanosti pa raziskovalka globin notranje in medosebne človeške izkušnje ter zaveznica mladih z izzivi na področju odraščanja. Po končanem diplomskem študiju psihologije na Univerzi v Ljubljani je opravila magisterij iz klinične in zdravstvene psihologije na Univerzi v Leidnu (Nizozemska) – v sodelovanju z Inštitutom Andrej Marušič (Univerza na Primorskem). Svojo poklicno pot je nadaljevala v Sloveniji, kjer se je po opravljenem strokovnem izpitu na področju zdravstva zaposlila kot otroška psihologinja (SCOMS Ljubljana, ZD Litija). Ustanovila je zasebno posvetovalnico Anima Mundi v Ljubljani, kjer deluje na področjih preventive, diagnostike in obravnave otrok, mladostnikov in mladih odraslih z učnimi težavami ter težavami na področju duševnega zdravja.
Izobražuje se tudi na področjih obvladovanja stresa in preprečevanja izgorelosti s pomočjo čuječnosti in somatskih pristopov. Na sorodne teme izvaja predavanja, delavnice, tečaje čuječnosti ter vodi vadbe čuječega gibanja.